Vydří stezka na dyji

Koncept Vydřích stezek

Opomíjená nebo nenáviděná – tak je to s vydrou říční u nás. Přitom jde o královnu našich vod, nádherné hravé a inspirující zvíře. Tam kde chybí, je něco špatně – chybí ryby, voda je znečištěná, či se z řeky stal kanál, v okolí je hodně silnic či pytláků. Vydra tak na sebe navíc bere roli ukazatele stavu svého prostředí.

Cílem Vydřích stezek a těchto stránek je ukázat tohoto tvora, a ukázat jeho prostředí - řeky, rybníky, tůně a život v nich.

Plány máme veliké. Postupně bychom chtěli vybudovat více stezek, na různých místech, přesněji v chráněných lokalitách Natura 2000, kde se vydra říční vyskytuje a je předmětem ochrany. Parametrem určujícím plánování stezky je pro nás přítomnost turistické značky či cyklostezky – už jich máme v naší krajině dost, stezkami nechceme zabírat další místo, které patří právě vydrám a dalším živočichům. Pokud máte nápad, kde stezku uskutečnit, dejte nám vědět.

Prozatím byla zprovozněna jedna naučná Vydří stezka. Tato stezka se nachází na jihu Českomoravské vrchoviny u města Dačice a vede podél řeky Moravská Dyje.